سفارش تبلیغ
صبا ویژن
آن که به تو گمان نیک برد با نیکویى در کار گمان وى را راست دار [نهج البلاغه]
 
جمعه 88 مهر 17 , ساعت 10:12 عصر

 

سالها بود مصرف گرائی در جامعه ما جای خود را باز کرده بود _ البته این مصرف گرائی ریشه در صنعتی شدن جهان داشت از آنجا که صاحبان سرمایه برای چرخیدن چرخ کارخانه هایشان وبالتبع افزودن سرمایه خود این روحیه را به جوامع تزریق کردند _وهمه را رنج می داد مشتی مرفه هر روز بر امکانات مادی خود می افزودند وخود نمایی می کردند ودیگران را حسرت به دل می گذاشتند هر روز مد جدیدی به بازار می آمد از خوراک وپوشاک گرفته تا ماشین و خانه، از محل خانه که در کدام منطقه شهر است گرفته تا دکوراسیون و وسایل داخل منزل وهمه میدانیم به روز بودن چقدر آرامش وآسایش را در داخل وخارج منزل از ما سلب می کند. سخن را کوتاه کنم همانطور که مستحظرید رهبر معظم انقلاب با درایت وتیز بینی انگشت روی این مساله گذاشتند وامسال را سال اصلاح الگوی مصرف نام نهادند پس از این اقدام سیل کارشناسی ها به راه افتاد وهر کسی، بخشی را به عنوان اولویت در اصلاح معرفی کرد .حتماگزارش های تلویزیون را دیده اید بعضی، مردم وبعضی دیگر مسئولان را مخاطب اصلی فرمایشات رهبر عزیز دانستند   اما آن بخشی که کمتر مسئول شناخته شد و کمتر به آن اشاره شد خود تلویزیون بود که عملا با فیلم ها وتبلیغات کالاهای مختلف ،مردم را به این وادی سوق می دهد .کافی است یکی از برنامه های آشپزی را نگاه کنید، یا تنوع دکور ها را یا نوع لباس وپوشش را، درسریال ها وغیرسریال ها، متوجه خواهید شد...


دوشنبه 88 مهر 13 , ساعت 9:18 عصر

چه می شود که پس ازمرگ بدیهی ترین سوالات را هم نمیدانیم؟

اگربه گذشته خود برگردیم ومطالعاتی که داشته ایم می بینییم که غالب مطالب ازذهن ما رفته وآنچه در دست ماست درصد ناچیزی است از آنچه آموخته بوده ایم وعلت آن هم عدم ممارست وتکرار است وآن دسته از مطالب که برای ما مانده همانهاست که با آن سرو کار داشته ایم .

پاسخ سوال ما هم از همینجا معلوم می شود: اگر در دنیا دغدغه دین نداشته باشیم وچیزهای دیگری برای ما مهم با شد بدیهی ترین مسائل هم برای ما مشکل خواهد بود همچنانکه بسیاری از ملکات ما آنجا فراموش خواهند شد زیرا کاربرد ندارند مانند مسائل ریاضی که در همین دنیا از ذهن افرادی که با ریاضی سرو کار ندارند رفته است.

اما چنانچه دغدغه ما در دنیا دین باشد وخدا وقیامت وپیامبران وائمه صلوات الله علیهم ، بعد از مرگ نه تنها با این سوءالات بیگانه نخواهیم بود بلکه به یقین ما افزوده خواهد شد زیرا اینجا می شنیدیم، آنجا خواهیم دید وشنیدن کی بود مانند دیدن .. این یک علت

سبب دیگر فراموشی بدیهیات ،سختی مرگ وجان کندن وتحول ناگهانی وعظیمی است که برای انسان رخ می دهد که از هول وهراس آن تا مدتها شخص گیج ومست میشودوهمه چیز را از یاد میبرد واین نوع فراموشی در زندگی دنیا هم نظیر دارد. البته باز آنها که بسیار به یاد مرگ بوده اند وانتظار آن را می کشیده اند از این خطر در امان اند ..

اللهم انی اسئلک الراحه عند الموت والمغفره بد الموت والعفو عند الحساب


پنج شنبه 88 مهر 9 , ساعت 8:57 عصر

سگی پای صحرانشینی گزید      به خشمی که زهرش زدندان چکید

شب ازدرد بیچاره خوابش نبرد      به خیل اندرش دختری بودخرد

پدر را جفا کرده تندی نمود         که آخر تو را نیز دندان نبود

پس از گریه مرد پراکنده روز          بخندید کای دختر دل فروز

محال است اگرتیغ برسرخورم

که دندان به پای سگ اندربرم

پس:

هر بی سرو پایی ارزش دهان به دهان شدن ندارد

هر مقابله به مثلی صلاح نیست

 لیست کل یادداشت های این وبلاگ